Niezmiernie miło jest nam poinformować Państwa, iż nasza placówka z myślą o Pacjentach, którzy boją się stomatologa uzyskała zgodę Powiatowego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego w Koszalinie na wykonywanie zabiegów w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Zabiegi wykonywane są w gabinecie chirurgicznym w naszej placówce

photo-397.jpg

W znieczuleniu ogólnym można wykonywać takie zabiegi jak wszczepienie implantów, usuwanie zębów a nawet leczenie zachowawcze zębów. W przypadku narkozy wykorzystywany jest fakt, iż Pacjent jest nieświadomy i lekarz wykonuje jak największą ilość leczenia, np. usunięcie dziesięciu zębów lub wszczepienie sześciu implantów bądź wyleczenie wszystkich zębów. Plan leczenia, długość zabiegu oraz koszty ustalane są z lekarzem na wizycie konsultacyjnej.

Znieczulenie ogólne, narkoza w stomatologii

Znieczulenie ogólne, czyli narkoza polega na wprowadzeniu pacjenta w stan podobny do głębokiego snu. Pacjent podczas zabiegu traci świadomość i nie czuje bólu, co oszczędza mu stresu, jest ukojeniem dla jego psychiki oraz ułatwia pracę lekarzowi. Leki wprowadzające pacjenta w narkozę podawane są dożylnie przez lekarza anestezjologa przy udziale pielęgniarki . Głębokość i długość narkozy zależy od rodzaju przeprowadzanego zabiegu.

Lekarz decydując czy dana osoba może mieć podaną narkozę przeprowadza z nią wywiad na temat stylu życia, chorób czy dolegliwości. W rzadkich przypadkach zleca wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przebytych i aktualnych chorobach oraz o tym czy/i jakie lekarstwa spożywa. W przypadku kobiet ciężarnych również należy powiadomić anestezjologa o ciąży. Istnieje kilka chorób, które wykluczają możliwość zastosowania u pacjenta znieczulenia ogólnego. Zaliczamy do nich choroby serca i układu krążenia, choroby nerek, choroby układu oddechowego a także cukrzycę. Po zakwalifikowaniu do narkozy pacjent musi podpisać odpowiedni dokument prawny, który jest dowodem na to, iż wyraża zgodę na podanie znieczulenia ogólnego.

Zalecenia

W dniu, w którym ma się odbyć zabieg pod narkozą należy zastosować się do pewnych zaleceń. Kategorycznie zakazane jest palenie papierosów. Dopuszczalne jest picie tylko napoi niegazowanych i herbaty. Na kilka godzin (4-6) przed wykonaniem zabiegu nie wolno nic jeść ani pić. Warto również nie stosować makijażu, zdjąć biżuterię i wszelkie inne ozdoby oraz założyć wygodne nieuciskające ubranie. Zapewni to komfort podczas przeprowadzanego pod narkozą zabiegu. Przygotowując pacjenta do zabiegu często podaje mu się odpowiednie lekarstwa działające przeciwbólowo oraz zwiotczające mięśnie. Dodatkowo, od czasu do czasu, aplikuje się również leki znoszące stres związany z operacją. Pacjent, podczas zabiegu, jest w stanie oddychać samodzielnie.

W trakcie trwania znieczulenia ogólnego lekarz może wszczepiać implanty, usuwać zęby, leczyć ubytki oraz wykonywać inne zabiegi stomatologiczne W większości przypadków stomatolog stara się wykonać jak największą ilość zabiegów podczas jednej narkozy.

Po wybudzeniu z narkozy pacjent przez pewien czas może czuć się nieco niekomfortowo. Możliwe jest wystąpienie takich objawów jak swędzenie w okolicach nosa i oczu czy nadmierne pobudzenie. W sporadycznych przypadkach pacjenci mają mdłości lub odczuwają zawroty głowy. Objawy te nie są groźne dla zdrowia i z biegiem czasu ustępują. Anestezjolog nie podejmie decyzji o opuszczeniu przez pacjenta kliniki dopóki nie będzie w stu procentach pewien, że jego bezpieczeństwu nic nie zagraża. Pacjent musi być w pełni przytomny i zdolny do wykonywania prostych poleceń.

photo-392.JPG

W obecnych czasach okres znieczulenia jest bezpieczny dla pacjenta. Posiadamy sprawdzony i dobrze działający sprzęt oraz wykwalifikowanych zaufanych lekarzy. Należy jednak pamiętać, iż zawsze istnieje ryzyko różnych powikłań, ale w tym przypadku jest ono znikome.

Sedacja wziewna

sedacja-wziewnaUrządzenie Master Flux AS 3000 wytwarza podtlenek azotu, który ma za zadanie uspokoić i rozluĽnić pacjenta przed i w trakcie zabiegu. Urządzenie dzięki automatycznej kontroli przepływu jest absolutnie bezpieczne, do obsługi nie potrzeba lekarza anestezjologa.

Uspokojenie wziewne – leczenie z wykorzystaniem podtlenku azotu. To najlepszy sposób by wyeliminować lęki najmłodszych (i nie tylko…) związane z wizytą u stomatologa.

Podtlenek azotu to jeden z pierwszych środków stosowanych do znieczulenia ogólnego, stosowany w medycynie od ponad stu lat. W tym długim okresie nie zanotowano ani jednego przypadku uczulenia na ten środek. My stosujemy go w dawce niższej od tej, która może wywołać znieczulenie ogólne. W czasie wdychania podtlenku przez specjalną maseczkę dziecko uspokaja się, chętniej spełnia polecenia, cały czas podczas zabiegu kontrolowane jest stężenie gazu we wdychanym przez malucha powietrzu. Kontakt z dzieckiem jest cały czas zachowany. Po zabiegu, podczas kilkuminutowego oddychania czystym tlenem resztki podtlenku zostają efektywnie usunięte z organizmu. Leczenie w uspokojeniu wziewnym nie jest metodą zarezerwowaną wyłącznie dla najmłodszych. Jest również doskonałym rozwiązaniem dla tych starszych dzieci i dorosłych, dla których wizyta u stomatologa jest dużym przeżyciem. Wielu naszych dorosłych pacjentów leczonych z użyciem podtlenku potwierdziło, że poziom stresu podczas zabiegów był znacznie obniżony.