w zakładce stomatologia dziecięća szczoteczki dla dzieci

PEDODONCJALECZENIE STOMATOLOGICZNE DZIECI

Pedodoncja jest działem stomatologii zajmującym się profilaktyką oraz leczeniem zębów dzieci. Głównym celem pedodoncji jest zapobieganie powstawaniu problemów w obrębie jamy ustnej, dlatego też bardzo ważne jest, aby dziecko już od najmłodszych lat znajdowało się pod stałą opieką stomatologiczną celem wykluczenia potencjalnych problemów.

Wizyta adaptacyjna

photo-89.jpg

Z własnego doświadczenia wiemy, że pierwsza wizyta dziecka jest najważniejsza, ponieważ rzutuje na całe późniejsze nastawienie do leczenia. Na pierwszej wizycie demonstrujemy dziecku instrumenty i aparaturę. Dziecko może pojeździć na fotelu, pobawić się ssakami, pomanipulować przyciskami konsoli i zaznajomić się ze wszystkim, co go interesuje, oczywiście pod okiem naszego personelu.

Wypełnienie w zębie mlecznym

Wbrew obiegowym opiniom zęby mleczne trzeba leczyć tak samo, jak zęby stałe. W tym celu specjalnie dla małych pacjentów zostały stworzone różnokolorowe materiały wypełniające firmy Twinki Star. Dziecko samodzielnie wybiera kolor wypełnienia, a po zabiegu na ekranie monitora ogląda swojego kolorowego ząbka. Kolorowe wypełnienia zachęcają dzieci do współpracy z lekarzem i odwracają uwagę dziecka od zabiegu, który przestaje być stresującym przeżyciem, a staje się ciekawą i pouczającą zabawą. Po wizycie każdy z naszych małych, dzielnych pacjentów otrzymuje nagrodę.

Wypełnienie dla dzieci Twinky Star dostępne są w 7 kolorach:

  • złoty
  • srebrny
  • niebieski
  • różowy
  • zielony
  • pomarańczowy
  • cytrynowy

Lakierowanie zębów lakierem flourowym Duraphat

Lakierowanie lakierem fluorowym jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Im więcej fluoru jest wbudowanego w strukturę szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe.

Lakowanie zębów

Lakowanie jest zabiegiem polegającym na wypełnianiu bruzd i zagłębień na powierzchniach żujących zębów lakiem szczelinowym, który dzięki unikalnym właściwościom lepkości, dokładnie przywiera i wypełnia wszystkie szczeliny zęba. Wypełnienie szczelin zęba lakiem, zabezpiecza przed zaleganiem w nich resztek pokarmowych, które gromadząc się w bruzdach sprzyjają rozwojowi bakterii, a co za tym idzie próchnicy – już w początkowym okresie stałego uzębienia. Zęby po zabiegu lakowania powinno się kontrolować w gabinecie stomatologicznym co 6 miesięcy, gdyż w tych miejscach, gdzie uszczelniacz wypadł, wypłukał się czy uległ starciu należy ponowić lakowanie.

Impregnacja

Lapisowanie to technika, polegająca na nasączaniu powierzchni zęba, roztworem azotanu srebra, stosuje się ją w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba mlecznego jest już mocno zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia. Lapisowanie pozwala zatrzymać próchnicę, a jednocześnie ocala ząb przed usunięciem. Ząb warto ratować, bo przedwczesne usuwanie zębów mlecznych grozi późniejszymi wadami zgryzu.

Pielęgnacja zębów u dzieci

Zęby mleczne należy pielęgnować już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka najlepiej rozpocząć profilaktykę poprzez zabawę.

Wraz z dziećmi należy reguralnie czyścić zęby po posiłkach.

Słodycze lepiej spożywać po posiłku, przed szczotkowaniem zębów, a nie jako przekąski przed posiłkiem. Nie uspokajać dziecka łakociami, nie podawać często słodzonych napojów.

Od momentu, kiedy pojawi się pierwszy ząbek, dzieci powinny być badane przez stomatologa co 3-4 miesiące.

Po ukończeniu 6 lat można zacząć stosować pastę do zębów dla dorosłych z większą zawartością fluoru, w celu zapewnienia lepszej ochrony przed próchnicą.

 

photo-88.jpg