Botoks
Zapewne słyszałaś o zabiegach z wykorzystaniem botoksu. Ta metoda zrobiła oszałamiającą karierę w ostatnich latach. Botoks to toksyna botulinowa, dawniej znana głównie pod nazwą jadu kiełbasianego i niekojarząca się z niczym dobrym. Na szczęście te czasy minęły i teraz możesz cieszyć się z efektów, jakie daje zastosowanie botoksu.
Jak działa botoks?
Toksyna botulinowa wytwarzana jest przez pałeczki Clostridium botulinum. Botoks hamuje przekazywanie bodźców z nerwów do mięśni. Działanie obejmuje zasięgiem tylko mięsień, do którego wstrzyknięty został botoks. Taki mięsień przestaje się kurczyć, a skóra na nim marszczyć. Efekt zaczyna się pojawiać stopniowo. Co ważne funkcje mięśnia wracają po około 4 – 6 miesiącach. Zabieg należy wtedy powtórzyć. Decydując się na botoks w profesjonalnym gabinecie takim jak nasz, gdzie zabieg wykonywany jest przez lekarza, nie musisz obawiać się efektu maski!. Zmarszczki znikną, ale nie zmienią się rysy Twojej twarzy.
Botoks remedium na zmarszczki
Botoks najczęściej kojarzy się z usuwaniem zmarszczek. I nic dziwnego, bo w ten sposób jest najczęściej używany. Stosuje się go też profilaktycznie, tak by zmarszczki nie miały szansy powstać. Jednym z najpopularniejszych miejsc podania botoksu jest czoło. Ma to związek z powstawaniem zmarszczek mimicznych, szczególnie tak zwanej „lwiej zmarszczce”. Kolejnym obszarem są zmarszczki w kącikach zewnętrznych oczu, czyli „kurze łapki”.
Inne zastosowania botuliny
Pozbywanie się niechcianych bruzd na skórze, to niejedyny sposób zastosowania botoksu w medycynie. Z powodzeniem jest wykorzystywany do leczenia różnych schorzeń. Coraz bardziej powszechnym problemem jest bruksizm. Polega on na mimowolnym zgrzytaniu zębami, szczególnie w czasie snu. Osoby nim dotknięte mają problem z prawidłowym snem, pękającym szkliwem, różnego rodzaju bólami głowy, szczęki i żuchwy. Zdecydowanie najpoważniejszą konsekwencją jest ścieranie się zębów. Aby temu zapobiec, podaje się botoks w mięsień dolnej linii żuchwy.
Kolejną przypadłością, w której może pomóc podanie toksyny botulinowej, jest nadpotliwość. Botoks podaje się w miejsca, gdzie pot produkowany jest nadmiernie. Głównie są to pachy, stopy i dłonie. Gruczoły potowe zostają porażone i nie wydzielają potu. Efekt utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Jak prawidłowo przygotować się do zabiegu podania botoksu?
Zabieg jest małoinwazyjny i trwa krótko, wobec tego odpowiednie przygotowanie się nie jest zbyt uciążliwe. Oto kilka zasad, do których należy się zastosować:
- Przed zabiegiem nie pal papierosów i nie pij alkoholu.
- Nie przyjmuj aspiryny ani leków powodujących rozrzedzenie krwi
- Nie opalaj się w solarium ani na świeżym powietrzu
- Zrezygnuj z wysiłkowej aktywności fizycznej, takiej jak treningi na siłowni
- Oczyść skórę z makijażu i innych kosmetyków

Jak wygląda podanie botoksu?
Najpierw zaprosimy Cię na fotel, zabieg odbywa się w pozycji siedzącej. Całość będzie trwać około 5-10 minut w zależności od miejsca podania. Nie musisz obawiać się bólu. Igła jest bardzo cienka, iniekcja przypomina lekkie ugryzienie przez owada np. mrówkę. Botoks zaczyna działać po 2-3 dniach od zabiegu. Pełen efekt dostrzeżesz po około 10-14 dniach. Po wstrzyknięciu przez 4-5 godzin nie wolno leżeć ani się schylać. Na 2-3 dni zrezygnuj z aktywności fizycznej i picia alkoholu. Unikaj też słońca i gwałtownych zmian temperatury. Nie stosuj maseczek, peelingów i innych kosmetyków, postaraj się ograniczyć ruchy mimiczne twarzy.
Przeciwskazania do zabiegu:
Jak każda procedura medyczna i ta ma swoje ograniczenia. W jakich przypadkach nie powinno się stosować botoksu?
- ciąża i karmienie piersią
- przewlekłe choroby autoimmunologiczne
- niewydolność serca i nerek
- choroby nowotworowe
- choroby układu nerwowego, np. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona
- przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych