Nowoczesna chirurgia dentystyczna dostarcza wielu możliwości leczenia w sytuacji, kiedy tradycyjne metody nie wystarczą. Zabiegi chirurgiczne są bezbolesne, przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym bądź w pełnej narkozie . Często zabiegi chirurgiczne stanowią jeden z etapów kompleksowego leczenia implantologicznego, protetycznego lub ortodontycznego.

szczypce

 

Nowoczesna chirurgia stomatologiczna dostarcza wielu możliwości leczenia bądź uzupełniania braków uzębienia. Do najczęściej wykonywanych należą zabiegi implantologiczne, ekstrakcje zębów i odbudowa tkanki kostnej ? kiedy konieczne jest zregenerowanie tkanki kostnej, jako solidnego fundamentu do uzupełnień braków. Tego typu zabiegi wiążą się z niewielkim bólem, ale stanowią często jedyne rozwiązanie problemów w jamie ustnej. W naszej klinice pracują wyspecjalizowani lekarze mogący wykonywać nawet szczególnie trudne operacje w jamie ustnej.

Chirurgia stomatologiczna to najtrudniejsza i najbardziej zaawansowana dziedzina stomatologii. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu skomplikowanych operacji. Wprowadzamy najnowsze sprawdzone technologie oraz zatrudniamy najlepszych stomatologów i techników.

Do najczęstszych zabiegów z zakresu chirurgi stomatologicznej należą:

– Implantologia – metoda odtwarzania prawidłowo funkcjonującego i naturalnie wyglądającego nowego zęba. Implant jest elementem niewidocznym, na którym osadza się koronę protetyczną (wykonaną z tlenku cyrkonu, metalową lub ceramiczną), która uzupełnia brak zębowy. Więcej na ten temat w zakładce „IMPLANTY”.

 

– Ekstrakcje – czyli usunięcie zębów. Często potocznie określane jako wyrwanie zęba ? jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiednich narzędzi. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu. Wskazaniami do ekstrakcji zębów są stany chorobowe niepoddające się już leczeniu zachowawczemu. Czasami istnieje konieczność usunięcia całkowicie zdrowych zębów ze wskazań ortodontycznych lub w czasie przygotowania jamy ustnej do protezowania.

 

– Leczenie suchego zębodołu – jest to powikłanie mogące wystąpić po ekstrakcji, kiedy w pustym zębodole nie może wytworzyć się skrzep lub też zostaje on nieumyślnie wypłukany wtedy też miejsce po wyrwaniu zęba pozostaje puste i jest narażone na zakażenie bakteryjne.

 

– Resekcja wierzchołka korzenia zęba – konieczność usunięcie wierzchołka korzenia i wypełnienie kanału korzeniowego materiałem biokompatybilnym. Zabieg ten stosuje się w przypadku niepowodzenia leczenia endodontycznego.

 

– Hemisekcja – zabieg stomatologiczny przeprowadzany w zębach wielokorzeniowych (trzonowe) zniszczonych, złamanych. Zabieg ten polega na usunięciu w znieczuleniu miejscowym jednego (lub więcej) korzenia zęba przy pozostawieniu w jamie ustnej pozostałych korzeni. Taki ząb najczęściej wymaga odbudowy protetycznej.

 

– Regeneracja tkanek kostnych – wymagana przy zaawansowanej odbudowie kości szczęk i w zabiegu podniesienia części zębodołowej wyrostka. Regenerację wykonujemy poprzez przeszczep tkanki autogennej, czyli pochodzącej z naszego organizmu lub sterowaną regenerację tkanki za pomocą biomateriałów, które z powodzeniem zastępują własną kość.

 

– Podnoszenie dna zatoki szczękowej – zabieg wykonywany w celu uzyskania większej powierzchni tkanki kostnej potrzebnej do umieszczenia w niej wszczepów stomatologicznych, czyli implantów.

– Zatrzymane „ósemki”

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. Jednak u niektórych pacjentów wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, mówimy wtedy o „zatrzymanych ósemkach”. Takie zęby stają się przyczyną nieprzyjemnych powikłań i dolegliwości. Ponieważ bardzo trudno jest podjąć decyzję, kiedy wykonać ten nieprzyjemny zabieg, poniżej prezentujemy objawy, które powinny Cię skłonić do jej podjęcia.

Wskazaniem do pozbycia się niewyrżniętych ósemek są przede wszystkim problemy ortodontyczne. Zdarza się, iż zęby mądrości stłaczają inne zęby, powodując deformację zgryzu. Ponadto zatrzymane trzecie trzonowce, położone w pobliżu korzeni sąsiedniego zęba, mogą powodować ich przemieszczenie oraz resorpcję.

Zatrzymanym zębom mądrości mogą też towarzyszyć nawracające stany zapalne dziąseł oraz rozległe torbiele zębopochodne, w skrajnych przypadkach inicjujące proces zapalny kości szczęki.

 

Innym, dość częstym powikłaniem zatrzymanych ósemek są silne, napadowe, najczęściej długotrwałe bóle głowy połączone z mdłościami, parciem na stolec oraz ogólnie złym samopoczuciem. Ból ? często określany przez Pacjentów jako pulsujący, oślepiający bądź opasujący może trwać od kilku godzin do nawet 3 dni, uniemożliwiając choremu normalne funkcjonowanie. Co ciekawe, usunięcie zatrzymanej ósemki z reguły powoduje całkowite ustąpienie ataków bólowych.

Jak należy postępować w takich sytuacjach? Przede wszystkim wykonujemy zdjęcie RTG – najlepiej jeszcze przed tym, jak ząb mądrości zacznie boleć. Dentysta na postawie takiego zdjęcia będzie mógł ocenić, czy ząb rośnie prawidłowo czy nie. Jeśli ósemka będzie rosnąć nachylona w dół szczęki, bądź do środka jamy ustnej, a także jeżeli będzie potencjalnie uwięziona i ograniczona kością ? warto pomyśleć o zabiegu jak najszybciej.

Nie czekaj, aż ząb zacznie Ci mocno dokuczać, jeśli zdjęcie RTG pokazuje nieprawidłowości, ten stan rzeczy nie poprawi się, a z pewnością pogorszy.

 

Jeśli doświadczasz takich objawów, jak:

– ból z tyłu szczęki,

– obrzęk,

– zaczerwienione bądź krwawiące w tym miejscu dziąsło,

– podwyższoną temperaturę ciała (stan podgorączkowy),

– nieświeży oddech,

– dziwny smak w ustach,

– bóle głowy,

– spuchnięty policzek,

zgłoś się do stomatologa natychmiast – to może być problem z ósemką. Nieleczenie tej sytuacji spowoduje nasilenie objawów, a w konsekwencji poważne powikłania i coraz większe ryzyko związane z przeprowadzaniem zabiegu usunięcia zęba mądrości.

Nasi stomatolodzy zaproponują rozwiązanie dla Twojego problemu. Pozostaw rozwiązanie poważnych problemów wyspecjalizowanym stomatologom, którzy pomogą w sposób kompleksowy. Popraw stan swojego uzębienia, wyeliminuj komplikacje. Umów się na konsultacje w naszej klinice stomatologicznej. Pamiętaj, że zabiegi chirurgiczne przeprowadza się w znieczuleniu, więc są bezbolesne.

Dla potrzeb zachowania najwyższego stopnia bezpieczeństwa zdrowia Pacjentów nasz gabinet wyposażony został m.in. w nowoczesny autoklaw Stericlave 24 B LCD z destylatorką oraz zgrzewarką.

Spełnia normy: PN EN13060

Posiada certyfikaty: CE

Ozonoterapia

photo-140.jpgUrządzenie umożliwiające aplikacje sondami (OzonyTron X) i bieżący nadmuch Ozonu medycznego w miejscu zmiany z wbudowanego wewnętrznego generatora. To innowacyjne rozwiązanie skraca czas zabiegu, w niektórych przypadkach poszerza spektrum zastosowań. Rozwiązanie to znacznie usprawnia aplikację ozonu do kieszonek dziąsłowych, przetok, kanałów korzeniowych, wdmuchując do ich wnętrza określoną dawkę w zaprogramowanym czasie. Połączenie tych dwóch możliwości czyli praca sondami (periodontycznymi, endodontycznymi, zębodołowa, dziąsłowa, próchnicowa) zapewniającej eliminację bakterii grzybów i dezaktywacji wirusów do 10 mm w głąb tkanki przyspieszając procesy gojenia i bezpośredni nadmuch ozonu w trudno dostępne miejsca gdzie nie ograniczają nas żadne bariery dyfuzji (ślina, płuzy fizjologiczne itp.)

Wskazania do zastosowania ozonu w stomatologii są następujące:

  • profilaktyka próchnicy,
  • wczesne zmiany próchnicowe,
  • próchnica średnia i głęboka – dezynfekcja ozonem opóĄnia powstawanie próchnicy wtórnej wokół wypełnień kompozytowych,
  • nadwrażliwość szyjek zębowych – wzmaga działanie preparatów do remineralizacji szkliwa,
  • wybielanie zębów – w procesie wybielania tkanek zębów przebarwionych wykorzystuje się silne właściwości utleniające ozonu, jednak zabieg ten można wykonywać jedynie w zębach pozbawionych żywej miazgi,
  • odkażanie kanałów korzeniowych,
  • choroby infekcyjne błony śluzowej jamy ustnej – w periodontologii bakteriobójcze własności ozonu wykorzystuje się do leczenia patologicznych kieszonek przyzębnych, zaś własności wirusobójcze do leczenia aft i zmian wywołanych na błonie śluzowej i skórze przez wirusa opryszczki,
  • w protetyce – możliwe jest ozonowanie filarów protetycznych, przed umieszczeniem na nich koron protetycznych, w celu zminimalizowania rozwoju próchnicy wtórnej; również przyspiesza gojenie otarć spowodowanych protezami,
  • w chirurgii stomatologicznej – działanie ozonu na rany powstałe po zabiegach chirurgicznych zapobiega powikłaniom typu zakażenia pozabiegowego i sprzyja gojeniu tkanki; stosuje się dezynfekcję pola operacyjnego przed i po zabiegu; przyspiesza gojenie powikłanych ran – suchy zębodół, sączące rany, przetoki ropne,
  • przynosi ulgę w neuralgiach.

Wykorzystanie ozonu w stomatologii wynika z jego następujących właściwości fizyko-chemicznych:

  • poprawia metabolizm zapalnie zmienionych tkanek poprzez zwiększenie ich natlenienia,
  • aktywuje systemy odpowiedzi immunologicznej,
  • działa niszcząco na bakterie, grzyby i wirusy; jako bardzo silny utleniacz łączy się z biomolekułami, które budują między innymi błony komórek bakteryjnych; badania wykazały, że kilkusekundowe działanie ozonu prowadzi do ustania funkcji życiowych bakterii; na ozon reagują zarówno bakterie tlenowe jak i beztlenowe; ozon łatwo oddziałuje na wielonienasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się w otoczkach wirusów,
  • działając na substancję organiczną tkanek zmineralizowanych zębów wzmaga ich zdolności remineralizacyjne; równocześnie ma zdolność „otwierania” kanalików zębinowych, dzięki czemu ułatwia dyfuzję jonów wapnia i fosforu do głębszych warstw ubytków próchnicowych.

Zaletami ozonoterapii jest to, że zabiegi:

  • są bezbolesne, działają natychmiastowo z dużą skutecznością
  • nie powodują żadnych skutków ubocznych
  • żadnych reakcji alergicznych
  • żadne szczepy bakterii nie są oporne na działanie ozonu
  • nie są toksyczne
  • są łatwe do wykonania i efektywne
  • bardzo często eliminują konieczność kuracji farmakologicznej

Przykłady kliniczne:

photo-139.jpg

Dostępne sondy w zestawie: KP – aplikacja bezpośrednio do kanału korzeniowego po opracowaniu i kieszonek dziąsłowych, wstrzyknięcie Ozonu w trudno dostępne miejsca.

PA- periodontologia krótka

PA/L- periodontologia, do kieszonek dziąsłowych siekaczy i przedtrzonowców.

PA/8- periodontologia, aplikacja do kieszonek dziąsłowych zębów trzonowych

CA- próchnica, aplikacja bezpośrednio na ubytek

CR- endodoncja, aplikacja bezpośrednio do opracowanego kanału korzeniowego

AV- zębodoły, aplikacja bezpośrednio po ekstrakcji i do suchych zębodołów, tamowanie krwawienia

GI- dziąsła, aplikacja na zmiany skórne, tamowanie krwawienia

Dane techniczne:

Urządzenie zostało wykonane według IEC (MedGV der BRD)

Znak CE dowodzi spełnienia wymaganą EMV – dyrektywy 89/336/EWG

Przyrząd spełnia wymagania zintegrowanych Norm DIN EN 60601:

Przyrządy medyczno-elektryczne w UE precyzyjne zabezpieczenie według IEC 127, T630 mA.