Leczenie kanałowe to potocznie zwana endodoncja.

Jest ono konieczne, gdy w tkance znajdującej się wewnątrz zęba rozwinie się stan zapalny lub ulegnie ona martwicy. Ząb staje się wtedy bolesny, a na zdjęciu rentgenowskim widoczne są zmiany w kości w okolicy wierzchołków korzeni.

Najczęstszą przyczyną chorób miazgi jest próchnica. Nie leczony ubytek próchnicowy niszczy twarde tkanki zęba: szkliwo i zębinę otwierając drogę dla bakterii atakujących miazgę zębową.

photo-192.jpg

Ta krótka animacja pokazuje schemat przeprowadzania leczenia kanałowego, czyli usunięcie chorej miazgi, oczyszczenie kanałów korzeniowych, a następnie wypełnienie ich gutaperką. Leczenie kanałowe to dość skomplikowany proces, głównie z uwagi na niewielkie pole operacyjne, jakim jest komora zęba. Prawidłowo przeprowadzone pozwala jednak zachować ząb, który byłby skazany na usunięcie.

Istnieje kilka sygnałów mogących wskazywać na potrzebę leczenia endodontycznego:

 • bardzo rozległy ubytek próchnicowy lub uraz doprowadzający do uszkodzenia miazgi
 • ból spontaniczny lub pulsujący długo się utrzymujący
 • ból przy nagryzaniu
 • wrażliwość na zimne a szczególnie gorące pokarmy
 • pojawienie się wygórowania lub przetoki na dziąśle
 • ciemniejszy odcień pojedynczego zęba.

Obecnie wiele zębów „przeznaczonych”do usunięcia da się wyleczyć. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu martwej lub zmienionej zapalnie miazgi i szczelnym wypełnieniu kanałów zęba.

Obejmuje ono kilka etapów:

 • RTG

Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest ocena radiologiczna zęba. W naszych gabinetach stosujemy radiowizjografię cyfrową, umożliwiająca punktową , szczegółową diagnostykę .

Jej zaletą jest zminimalizowana (ok. 95%) dawka promieniowania oraz możliwość powiększenia obrazu i uwidocznienia najmniejszych detali.

 • Znieczulenie jeżeli ząb wymaga znieczulenia na życzenie pacjenta stosujemy aparat Quickleeper umożliwiający komfortowe , stopniowe podanie środka znieczulającego w każdym przypadku.
 • Określenie długości roboczej kanałów – przy pomocy elektronicznego endometru typu Protex II bądĄ Raypex 5 , pomocniczo słuzy nam również radiowizjografii .

Dzięki kolorowej wizualizacji i powiększeniu ostatniego odcinka wierzchołka RAYPEX 5 jak i ProPex II dokładnie określa początek wierzchołka fizjologicznego i pokazuje, gdzie jest wierzchołek anatomiczny.

 

photo-91.jpg

Zalety aparatów

 • Duży ekran umożliwia dokładną lokalizację narzędzia
 • Kolorowy wyświetlacz ułatwia śledzenie drogi pilnika
 • Najnowsza technologia umożliwia lokalizację z największą precyzją w dowolnym stanie opracowywanego kanału
 • Narastająca głośność sygnału dźwiękowego zapewnia podwójną kontrolę
 • W odległości 2-3mm od wierzchołka kanału ProPex IIwysyła sygnał ostrzegawczy w postaci dwóch dźwięków
 • Sygnał dźwiękowy pozwala na ocenę przesuwania się pilnika wzdłuż kanału
 • Na ostatnim odcinku przed wierzchołkiem urządzenie wykazuje w docinku 2mm : 20 równych części
 • Bardzo dokładny

 

photo-92.jpg

 

Opracowanie systemu kanałowego

W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje usunięcie zainfekowanej miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się właściwie przygotowany do wypełnienia. Używamy do tego specjalnych narzędzi (ręcznych i maszynowych) ze specjalnego, tytanowo – niklowego stopu, które podążają za światłem kanału.

W odnajdywaniu ujść kanałów szczególnie pomocny jest mikroskop. Nasz zakład wyposażony jest w najnowocześniejszy mikroskop typu IQ SEILER

1. Mikroskop stomatologiczny IQ:

Mikroskop IQ dostarcza wizualnych wiadomości potrzebnych lekarzowi podczas przeprowadzania zabiegu. Urządzenie posiada 3 stopniowy zakres powiększeń.

Specyfikacja techniczna mikroskopu:

 • nowoczesne oświetlenie metalohalogenowe z możliwością przełączenia na klasyczne
 • uchylny 0-180°
 • obiektyw standardowy o ogniskowej 250mm
 • 3 stopniowy zakres powiększeń (4,2x; 7x, 11x przy obiektywie 250mm)
 • okular 10-krotny z regulacją dioptrii
 • stabilne, wyważone ramię pantograficzne
 • tor wizyjny z kamerą CCD oraz video adapter

Zwiększa on precyzję działania i możliwości operatora. Zapewniając uzyskanie powiększonego obrazu z dużą głębią, szerokim polem widzenia i bardzo dobrym oświetleniem badanego obszaru, mikroskop umożliwia obserwowanie detali niewidocznych gołym okiem. Jest on również niezbędny w umiejscawianiu i usuwaniu złamanych narzędzi kanałowych pozostawionych w toku wcześniejszych prób leczenia endodontycznego.

 

photo-93.jpgKolejnym etapem jest wypełnienie kanałów materiałami chemicznie obojętnymi. Czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. W naszym zakładzie ywamy do tego dobrze sprawdzonego systemu OBTURA III ).
Przez ostatnie 20 lat nazwa OBTURA wyróżnia się w szczególny sposób wśród różnych systemów wypełniania termoplastyczną gutaperką. Czym jest to spowodowane? Według użytkowników – łatwością obsługi i dobrą kontrolą podczas wypełniania kanału. Dzisiaj, opracowanie kanału odbywa się przy użyciu zaawansowanych narzędzi umożliwiających zachowanie jego pierwotnego kształtu. Obtura odpowiada na zapotrzebowanie dentystów szukających łatwego, efektywnego i dokładnego wypełniania trójwymiarowej, często nieregularnej przestrzeni kanałów korzeniowych. W odróżnieniu od innych systemów nowa Obtura zapewnia pewność i kontrolę w czasie pracy.
Nowy model – ta sama precyzjaNajnowsza generacja systemu Obtura łączy w sobie najnowocześniejsze osiągniecia elektroniki w połączeniu ze szczególną dbałością o szczegóły. Wszelkie ulepszenia zostały wprowadzone w celu poprawy komfortu pracy oraz uzyskania jeszcze lepszego sukcesu klinicznego.Mniejsza średnica igieł ułatwia aplikację materiału w wąskich kanałach. Obtura pozostaje od lat najczęściej używanym urządzeniem, stosowanym we wszystkich technikach wypełniania.Najważniejszym elementem precyzyjnego endo jest utrzymanie stałej temperatury uplastycznionego materiału.

photo-95.jpg
photo-96.jpg
photo-97.jpg
photo-90.jpg

Ostatni etap to komputerowe zdjęcie RTG potwierdzające prawidłowość wypełnienia kanału.

W świetle najnowszych badań dąży się do maksymalnej redukcji liczby wizyt potrzebnych na leczenie endodontyczne. Dzięki temu ogranicza się wtórne infekowanie sytemu kanałowego bakteriami pochodzącymi z jamy ustnej.

Użycie w naszym gabinecie zaawansowanej technologii pozwala skrócić okres leczenia endodontycznego.