Leczenie kanałowe to potocznie zwana endodoncja.
Jest ono konieczne, gdy w tkance znajdującej się wewnątrz zęba rozwinie się stan zapalny lub ulegnie ona martwicy. Ząb staje się wtedy bolesny, a na zdjęciu rentgenowskim widoczne są zmiany w kości w okolicy wierzchołków korzeni.
Najczęstszą przyczyną chorób miazgi jest próchnica. Nie leczony ubytek próchnicowy niszczy twarde tkanki zęba: szkliwo i zębinę otwierając drogę dla bakterii atakujących miazgę zębową.

Ta krótka animacja pokazuje schemat przeprowadzania leczenia kanałowego, czyli usunięcie chorej miazgi, oczyszczenie kanałów korzeniowych, a następnie wypełnienie ich gutaperką. Leczenie kanałowe to dość skomplikowany proces, głównie z uwagi na niewielkie pole operacyjne, jakim jest komora zęba. Prawidłowo przeprowadzone pozwala jednak zachować ząb, który byłby skazany na usunięcie.
Istnieje kilka sygnałów mogących wskazywać na potrzebę leczenia endodontycznego:
- bardzo rozległy ubytek próchnicowy lub uraz doprowadzający do uszkodzenia miazgi
- ból spontaniczny lub pulsujący długo się utrzymujący
- ból przy nagryzaniu
- wrażliwość na zimne a szczególnie gorące pokarmy
- pojawienie się wygórowania lub przetoki na dziąśle
- ciemniejszy odcień pojedynczego zęba.
Obecnie wiele zębów „przeznaczonych”do usunięcia da się wyleczyć. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu martwej lub zmienionej zapalnie miazgi i szczelnym wypełnieniu kanałów zęba.
Obejmuje ono kilka etapów:
- RTG
Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest ocena radiologiczna zęba. W naszych gabinetach stosujemy radiowizjografię cyfrową, umożliwiająca punktową , szczegółową diagnostykę .
Jej zaletą jest zminimalizowana (ok. 95%) dawka promieniowania oraz możliwość powiększenia obrazu i uwidocznienia najmniejszych detali.
- Znieczulenie jeżeli ząb wymaga znieczulenia na życzenie pacjenta stosujemy aparat Quickleeper umożliwiający komfortowe , stopniowe podanie środka znieczulającego w każdym przypadku.
- Określenie długości roboczej kanałów – przy pomocy elektronicznego endometru typu Protex II bądĄ Raypex 5 , pomocniczo słuzy nam również radiowizjografii .
Dzięki kolorowej wizualizacji i powiększeniu ostatniego odcinka wierzchołka RAYPEX 5 jak i ProPex II dokładnie określa początek wierzchołka fizjologicznego i pokazuje, gdzie jest wierzchołek anatomiczny.

Zalety aparatów
- Duży ekran umożliwia dokładną lokalizację narzędzia
- Kolorowy wyświetlacz ułatwia śledzenie drogi pilnika
- Najnowsza technologia umożliwia lokalizację z największą precyzją w dowolnym stanie opracowywanego kanału
- Narastająca głośność sygnału dźwiękowego zapewnia podwójną kontrolę
- W odległości 2-3mm od wierzchołka kanału ProPex IIwysyła sygnał ostrzegawczy w postaci dwóch dźwięków
- Sygnał dźwiękowy pozwala na ocenę przesuwania się pilnika wzdłuż kanału
- Na ostatnim odcinku przed wierzchołkiem urządzenie wykazuje w docinku 2mm : 20 równych części
- Bardzo dokładny

Opracowanie systemu kanałowego
W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje usunięcie zainfekowanej miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się właściwie przygotowany do wypełnienia. Używamy do tego specjalnych narzędzi (ręcznych i maszynowych) ze specjalnego, tytanowo – niklowego stopu, które podążają za światłem kanału.
W odnajdywaniu ujść kanałów szczególnie pomocny jest mikroskop. Nasz zakład wyposażony jest w najnowocześniejszy mikroskop typu IQ SEILER
1. Mikroskop stomatologiczny IQ:
Mikroskop IQ dostarcza wizualnych wiadomości potrzebnych lekarzowi podczas przeprowadzania zabiegu. Urządzenie posiada 3 stopniowy zakres powiększeń.
Specyfikacja techniczna mikroskopu:
- nowoczesne oświetlenie metalohalogenowe z możliwością przełączenia na klasyczne
- uchylny 0-180°
- obiektyw standardowy o ogniskowej 250mm
- 3 stopniowy zakres powiększeń (4,2x; 7x, 11x przy obiektywie 250mm)
- okular 10-krotny z regulacją dioptrii
- stabilne, wyważone ramię pantograficzne
- tor wizyjny z kamerą CCD oraz video adapter
Zwiększa on precyzję działania i możliwości operatora. Zapewniając uzyskanie powiększonego obrazu z dużą głębią, szerokim polem widzenia i bardzo dobrym oświetleniem badanego obszaru, mikroskop umożliwia obserwowanie detali niewidocznych gołym okiem. Jest on również niezbędny w umiejscawianiu i usuwaniu złamanych narzędzi kanałowych pozostawionych w toku wcześniejszych prób leczenia endodontycznego.

Przez ostatnie 20 lat nazwa OBTURA wyróżnia się w szczególny sposób wśród różnych systemów wypełniania termoplastyczną gutaperką. Czym jest to spowodowane? Według użytkowników – łatwością obsługi i dobrą kontrolą podczas wypełniania kanału. Dzisiaj, opracowanie kanału odbywa się przy użyciu zaawansowanych narzędzi umożliwiających zachowanie jego pierwotnego kształtu. Obtura odpowiada na zapotrzebowanie dentystów szukających łatwego, efektywnego i dokładnego wypełniania trójwymiarowej, często nieregularnej przestrzeni kanałów korzeniowych. W odróżnieniu od innych systemów nowa Obtura zapewnia pewność i kontrolę w czasie pracy.
Nowy model – ta sama precyzjaNajnowsza generacja systemu Obtura łączy w sobie najnowocześniejsze osiągniecia elektroniki w połączeniu ze szczególną dbałością o szczegóły. Wszelkie ulepszenia zostały wprowadzone w celu poprawy komfortu pracy oraz uzyskania jeszcze lepszego sukcesu klinicznego.Mniejsza średnica igieł ułatwia aplikację materiału w wąskich kanałach. Obtura pozostaje od lat najczęściej używanym urządzeniem, stosowanym we wszystkich technikach wypełniania.Najważniejszym elementem precyzyjnego endo jest utrzymanie stałej temperatury uplastycznionego materiału.




Ostatni etap to komputerowe zdjęcie RTG potwierdzające prawidłowość wypełnienia kanału.
W świetle najnowszych badań dąży się do maksymalnej redukcji liczby wizyt potrzebnych na leczenie endodontyczne. Dzięki temu ogranicza się wtórne infekowanie sytemu kanałowego bakteriami pochodzącymi z jamy ustnej.
Użycie w naszym gabinecie zaawansowanej technologii pozwala skrócić okres leczenia endodontycznego.