Profesjonalne zabiegi higieniczne zapobiegają powstawaniu chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających ząb) zwłaszcza próchnicy i paradontozy, poprzez walkę z płytką nazębną będącą ich główną przyczyną. Służą także poprawie estetyki. Aby cieszyć się zdrowym uśmiechem, zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego i osadu należy powtarzać co pół roku.
Scaling (usunięcie kamienia nazębnego i złogów)
Kamień nazębny stanowi nie tylko problem natury kosmetycznej, ale przede wszystkim zagrożenie dla zębów i dziąseł. Pozostający na zębach kamień, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie, którego następuje ich zanik i odsłonięcie korzeni zębów (parodontoza). Czyszczenie zębów ma na celu nie tylko usunięcie wszystkich złogów i ewentualnych przebarwień, ale również poprawienie stanu higieny jamy ustnej i efektu estetycznego uzębienia. Zabieg usuwania kamienia wykonujemy mechanicznie przy użyciu skalera ultradźwiękowego.

Piaskowanie zębów
Piaskowanie zębów jest to usuwanie drobin kamienia nazębnego i osadów znajdujących się na powierzchni zębów, powstałych po kawie, herbacie, papierosach, niedokładnym myciu zębów. Najpierw jest usuwany gruby kamień nazębny przy pomocy skalera ultradźwiękowego, a potem drobny kamień i osad przy użyciu piaskarki.
NSK PROPHY-MATE: M4-L – piaskarka ręczna na rękaw Midwest. Stabilna dysza rozpylająca strumień z łatwością usuwa z zębów przebarwienia czyniąc je białymi i błyszczącymi. Starannie przemyślana długość, kąt oraz zakrzywienie dyszy pozwala strumieniowi dotrzeć do każdego fragmentu powierzchni zęba.
Fluoryzacja
Fluoryzacja jest zabiegiem polegającym na pokryciu powierzchni zębów preparatem fluorowym. Lakier fluorowy wbudowując się w szkliwo, chroni je przed działaniem kwasów, których w jamie ustnej jest pełno, zwłaszcza w trakcie jedzenia i picia. Zabieg wzmacnia powierzchnie szkliwa i uodparnia je na działanie próchnicy.
Impregnacja zębów mlecznych / lapisowanie
Lapisowanie to technika, polegająca na nasączaniu powierzchni zęba, roztworem azotanu srebra, stosuje się ją w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba mlecznego jest już mocno zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia. Lapisowanie pozwala zatrzymać próchnicę, a jednocześnie ocala ząb przed usunięciem. Ząb warto ratować, bo przedwczesne usuwanie zębów mlecznych grozi późniejszymi wadami zgryzu.

Kamień nazębny
Kamień nazębny trzeba zdejmować, co najmniej raz w roku albo częściej według potrzeb pacjenta. Nie jest to przyjemny zabieg i można go wykonać w znieczuleniu.
Najczęściej do usuwania płytki i kamienia nazębnego stosujemy ultradźwiękowe oczyszczanie zębów. Po usunięciu kamienia, zęby trzeba wypolerować gdyż na chropowatych powierzchniach łatwiej tworzyłby się nowy osad.
Do czyszczenia zębów służą szczoteczki tradycyjne, szczoteczki elektryczne, szczoteczki międzyzębowe, nici dentystyczne, taśmy. Na języku też gromadzą się bakterie – jeżeli tył języka jest pokryty żółtym nalotem warto go ściągać szczoteczką lub skrobaczką.
Na zakończenie higieny jamy ustnej warto skorzystać z płynów (np. Elmex, Parogencyl, Denivit, Fresh and Clean, Perl drops 3 in 1). Zapobiegają one próchnicy, odkładaniu się płytki bakteryjnej, paradontozie, pomagają odświeżyć oddech, wzmocnić szkliwo a nawet wybielić zęby.