Protetyka to dział stomatologii, zajmujący się poprawianiem oraz odtwarzaniem prawidłowego układu zębów. Jest to niezwykle istotne ze względu na poczucie estetyki, jak również ze względu na odbudowę utraconych funkcji jamy ustnej, jak żucie czy mowa. Obecnie protetyka oferuje bardzo estetyczne i wygodne rozwiązania, takie jak mosty porcelanowe, protezy szkieletowe (również bezklamrowe z zasuwami, zatrzaskami, koronami teleskopowymi).
IMPLANTOPROTETYKA
Wykonujemy uzupełnienia na systemie Osteoplant, Straumann oraz Hi-TEC. Pracujemy z użyciem standardowych łączników tytanowych i cyrkonowych jak również wykonujemy , wycinamy indywidualne łączniki z tlenku cyrkonu . W ramach implantoprotetyki wykonujemy korony i mosty stałe oraz protezy ruchome oparte na implantach lub na implantach i śluzówce. W uzupełnieniach takich stosujemy belki retencyjne, zatrzaski oraz teleskopy.
Wkłady koronowo-korzeniowe
Jeśli ząb jest zniszczony w takim stopniu, że nie rokuje nawet utrzymania korony protetycznej, należy umieścić w korzeniu tak zwany wkład koronowo-korzeniowy (potocznie nazywany sztyftem). Wkład koronowo-korzeniowy ma część korzeniową umocowaną w kanale korzeniowym zęba oraz część koronową, która wystaje w jamie ustnej i ma kształt zęba oszlifowanego pod koronę protetyczną. Materiał, z którego wykonuje się wkład, dobiera się pod kątem przyszłej korony. Może to być stal, złoto, tlenek cyrkonu (pełnoceramiczny) lub włókno szklane.
Korona metalowa lana
Korona protetyczna swym wyglądem przypomina czapeczkę zakładaną na ząb. Jej zadaniem jest wzmocnić ząb w sytuacji, gdy ubytek zęba jest tak znaczny, ze nie jest możliwe uzupełnienie tego braku standardowym wypełnieniem. W takiej sytuacji korona pozwala odtworzyć naturalny kształt i kolor zęba. Korona metalowa jest wykonywana ze złota lub stopów nieszlachetnych, stosowana jest bardzo rzadko, wyłącznie w sytuacjach w których istotna jest wytrzymałość korony, a nie jej funkcja estetyczna.

Korona porcelanowa na metalu
Korona porcelanowa na metalu z brzegiem estetycznym
Rdzeń takiej korony stanowi stal stomatologiczna indywidualnie odlana dla danego zęba. Na tak przygotowaną podbudowę napala się porcelanę. Metal w takiej koronie nie jest widoczny, gdyż przykrywa go warstwa porcelany. Korony porcelanowe na metalu stosuje się zwłaszcza w odcinkach bocznych, do zębów przedtrzonowych i trzonowych.
Korona porcelanowa na złocie
Podbudowa korony jest wykonana ze złota, na które następnie napala się porcelanę. Złoto w ustach jest całkowicie niewidoczne, gdyż zakrywa jest porcelana. Wykonywanie koron na podbudowie złota jest zalecane w przypadku poddziąsłowego zniszczenia i złamania zęba, gdyż złoto charakteryzuje się właściwościami przeciwpróchniczymi.
Korona pełnoceramiczna
Korona pełnoceramiczna zapewnia doskonałą estetykę, nie do odróżnienia od zębów własnych. Podbudowa korony pełnoceramicznej jest wykonana z tlenku cyrkonu, który jest materiałem niezwykle wytrzymałym i przeziernym, podobnie jak zęby naturalne. Z tych względów korony pełnoceramiczne są bezsprzecznie najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza do odbudowy zębów przednich.
Protezy akrylowe
Proteza akrylowa jest uzupełnieniem protetycznym, które zastępują większą ilość brakujących zębów lub stosowana jest w bezzębiu. Nie jest montowana w ustach na stałe – można ją wyjmować – co nie jest rozwiązaniem komfortowym, ale w wielu przypadkach jedynym możliwym do zastosowania. Protezy można z grubsza podzielić na całkowite i częściowe Protezy całkowite – uzupełniają wszystkie zęby szczęki i/lub żuchwy (bezzębie). Protezy częściowe – uzupełniają od kilku do kilkunastu brakujących zębów.
Protezy szkieletowe
Protezy szkieletowe to protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikuje się pod uzupełnienia mostami. Stanowią najlepsze rozwiązanie wśród ruchomych uzupełnień protetycznych. Dzięki szkieletowi wykonanemu z metalu są dużo cieńsze, mają dużo mniejszy zasięg w jamie ustnej – prawie nie pokrywają podniebienia – przy górnej protezie, ponadto mają lepsze utrzymanie – nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach, nie uciskają dziąseł i podniebienia.
Szynoprotezy
W przypadku pacjentów z paradontozą wykonuje się szynoprotezy. Są to protezy szkieletowe uzupełniające braki zębowe i jednocześnie stabilizujące rozchwiane zęby. Mają one bardziej rozbudowane klamry, które trzymają zęby i nie pozwalają na ich nadmierne ruchy. Powodują spowolnienie a czasem zatrzymanie procesu utraty zębów zaatakowanych przez paradontozę. Te dodatkowe elementy trzymające są metalowe, ale umieszczone od strony wewnętrznej jamy ustnej, przez co są niewidoczne przy normalnym użytkowaniu protez.
Szyny relaksacyjne
Szyna relaksacyjna jest to specjalnie zaprojektowana, przezroczysta szyna przeznaczona do zakładania na górne zęby. Redukuje ona napięcie mięśniowe pozwalając tym samym uniknąć bolesności szczęk i stawów, sztywności karku, nadwrażliwości zębów oraz różnych rodzajów bólu głowy. Oprócz zmniejszenia bólu głowy, karku i szczęk można spodziewać się też poprawy jakości snu oraz większego rozluźnienia mięśni.